Vállalkozás indítása előtt egy igazán fontos kérdés eldönteni, hogy vállalkozásunkat áfásan indítsuk vagy se?
Mit jelent az, hogy alanyi mentesek vagyunk az áfában? Katás csak alanyi mentes lehet vagy áfás is?
Miért jó és miért nem jó, ha áfásak vagyunk?
ÁFA - általános forgalmi adó, azaz - ha bejelentkezünk az áfa körbe - akkor eladásaink után fel kell számítani az áfát, majd be kell vallani és be is kell fizetni az állami költségvetésbe. Ha viszont vannak olyan beszerzéseink, amelynek van áfa tartalma pl. egy számítógép, akkor annak áfa tartalmával csökkenthetjük a fizetendő áfánkat.
Annak van lehetősége az alanyi mentességet választani, aki nem éri el az éves nettó 12 millió forintos belföldi árbevételt.
Nagyon fontos, hogy az alanyi mentesség belföldre vonatkozik, azaz egyáltalán nem biztos, hogy ha külföldre állítunk ki számlát, akkor megtehetjük, hogy ne legyen rajta áfa, sőt! Pláne, ha ez az EU-ba történik, akkor jelentési kötelezettségünk van a Nav felé, függetlenül attól, hogy alanyi mentesek vagyunk, ráadásul havonta!
Olvass szórakoztatóan üzleti tervezésről, adózásról, vállalkozásodról!
Ilyen egyszerű: ide kattintva iratkozz fel hírlevelünkre!
Na de akkor kinek jó, ha alanyi mentes? Aki pl. magánszemélyeknek értékesít pl. egy manikűrös. Magánszemély nem igényelheti vissza az áfát, így ha áfás manikűrösök leszünk, akkor pont 27%-kal leszünk drágábbak, mint aki alanyi mentes.
Alanyi mentesség még olyan vállalkozónak is jó, akinek nincsenek költségei, azaz jellemzően szellemi tevékenységet végez, mert ilyenkor nincs minek visszaigényelni az áfáját.
Ha alanyi mentességet választunk, és elérjük a 12 m ft-os árbevételt, abban a számlában kötelezően fel kell számítani az áfát, amiben az értékhatár átlépésre kerül. Ha év közben kezdődő vállalkozásról van szó, akkor arányosítani kell a 6 m ft-ot azokra a napokra, amíg a vállalkozás működött. Azaz, ha az év felénél kezdünk el vállalkozók lenni, akkor nem 12 m ft, hanem csak 6 m ft az alanyi mentes értékhatár, és ha azt átlépjük, akkor áfásak leszünk 2 évig.
Ha áfásak leszünk, akkor a kiállított számláinkban fel kell számítani az áfát, be kell vallani az adóhatóság felé, és be is kell fizetni. Hogy milyen gyakorisággal, az függ a fizetendő áfa összegétől. Induló vállalkozás havi áfás.
Mi a teendő, ha kiállítottuk a számlát, eljött a bevallási és befizetési határidő és az ügyfél nem fizetett és nekünk áfát kell fizetni? Erre megoldás a pénzforgalmi áfa választása. Ezt év végén lehet választani a következő évre vagy induló vállalkozás az induláskor választhatja ezt.
A döntés jellemzően egy adóévre szól, eltérni tőle nem lehet, ezért nem mindegy, hogy mit választunk induláskor.
Ha nem akarsz lemaradni következő bejegyzéseinkről, csatlakozz Facebook-oldalunkhoz, vagy lépj be Facebook-csoportunkba!
Iratkozz fel hírlevelünkre, ha az elsők között szeretnéd olvasni, amit RÓLAD, NEKED írunk: https://www.vallalkozas-okosan.hu/hirlevel!
Ha szívesebben nézel videókat, iratkozz fel Youtube csatornánkra: https://www.youtube.com/subscription_center?add_user=szianita