„Rosszul közölt, nem elég friss adatok, hiányzó üzleti terv – néhány példa arra, hogy miért nem kapnak banki hitelt a magyar kis és középvállalkozások (kkv). A legtöbb hiba kis odafigyeléssel elkerülhető lenne – mondták a Napi Gazdaság Online-nak nyilatkozó pénzintézetek.”
„A kkv-k egy része már a hiteligény benyújtása előtt elbukja a támogatást a nem megfelelő könyvelés miatt - nyilatkozta a Napi Gazdaság Online-nak Németh László, a K&H Kkv marketing főosztályának igazgatója. A szakember éppen ezért javasolja, hogy az adott kiscég már a finanszírozási igény felmerülésekor konzultáljon egy bankkal pénzügyes, vagy könyvelő bevonásával arról, hogy milyen szempontok érvényesülnek majd a hitelbírálatkor.”
A fenti két bekezdés forrása a Napi Gazdaság honlapján megjelent,
Vallottak a bankok, ezért nincs hitel c. írás. A teljes cikk
itt olvasható.
Mit jelent ez a gyakorlatban?
Ismert tény, a hazai mikro- és kisvállalkozások jelentős része tőkeszegény, ezért ahhoz, hogy fejlődni, beruházni tudjon, banki hitelt, vagy pályázati pénzt vennének igénybe. Ahhoz, hogy akár a bank, akár pályázatot elbíráló szervezet döntést tudjon hozni, megfelelően összeállított és benyújtott igénylésre van szükség. Ennek minden esetben igazodnia kell az igénylést befogadó bank elvárásaihoz.

Az elvárások között szerepel általában egy megfelelően elkészített
üzleti terv. Ilyenkor tartsuk szem előtt azt, hogy ennek az üzleti tervnek a
legfontosabb rendeltetése az, hogy
megmutassa a banknak / egyéb finanszírozónak, hogy arra a termékre / szolgáltatásra, amire a vállalkozás forrást igényel, van és lesz is kereslet, és a
vállalkozás képes úgy működni, hogy vissza tudja fizetni a hitelt. Azt is elvárja a bank, hogy a hiteligénylésben feltett
pénzügyi jellegű kérdésekre pontos adatokat kapjon. Ez pedig csak akkor lehetséges, ha a
vállalkozás könyvelése, pénzügyi nyilvántartása pontos, és naprakészen vezetett. Ez pedig egybevág azzal, amit mi is
mindenkinek tanácsolunk.
Miért ennyire fontos hiteligényléskor a pontos adatszolgáltatás?
A válasz egyszerű. Ha öntől kérne valaki kölcsön pénzt, adna neki anélkül, hogy megbizonyosodna arról, hogy remélhetőleg vissza is fogja kapni? Nem valószínű. A bank is ugyanígy van ezzel. Erről pedig akkor fog meggyőződni, ha látja, hogy a hiteligénylésben szereplő információk valósak, azokat alátámasztja a főkönyvi kivonat, a vállalkozás mérlege is, ezen túlmenően pedig a hiteligénylés során bármilyen, a cég gazdálkodását érintő kérdésre is azonnali, adatokkal alátámasztható választ kap, és az üzleti terv is életképes. Ez pedig csakis rendezett könyvelés esetén valósítható meg.
Mit javaslunk Önnek, ha vállalkozása számára hitelt szeretne felvenni?
Először is
határozza meg pontosan a hitelfelvétel célját, azt, hogy a felvett pénzt mire akarja elkölteni. Ezután gondolja végig, milyen fedezetet tud a hitelhez felajánlani.
Tájékozódjon a különböző banki ajánlatok között, kérjen személyes találkozót a banktól. Itt a banki tanácsadó is segít kiválasztani a megfelelő hitelt, értelmezni a hiteligénylést. Erre a találkozóra célszerű vinni egy mérleget, és egy főkönyvi kivonatot. Ezután a megbeszélés után
kérjünk egy finanszírozási ajánlatot. Ennek birtokában készíthető el egy
pénzügyi terv, mely
megmutatja majd, hogy
vállalkozásunk várhatóan
képes lesz-e visszafizetni a felvett hitelt. Ha ezután is úgy tűnik, érdemes felvenni a hitelt, ekkor kerüljön sor a hitelkérelem összeállítására. Az
összeállított hitelkérelmet beadás előtt egyeztessük a bankkal, ezen a megbeszélésen legyen ott a könyvelőnk is, hogy a felmerülő pénzügyi jellegű kérdésekre választ tudjon adni. Hiteligénylésünket csak akkor adjuk be, ha minden rendben találtatott.
Tartsuk szem előtt azt, hogy egy elutasítás után, még ha csak formai okok miatt is történt, sokkal nehezebben jutunk hitelhez, számos pályázatnál pedig nincs is lehetőség a javításra.
És még egy jó tanács: ha a hitelt megkaptuk, és cégünk szépen fejlődik, a könyvelésre és cégünk pénzügyeire a továbbiakban is fordítsunk ugyanakkora figyelmet, mint hitelfelvétel előtt. Hiszen ha cégünkkel bármi történne, az veszélybe sodorja a hitel visszafizetését, márpedig a bajok jelentős része kis odafigyeléssel megelőzhető.
Mivel hitelközvetítéssel nem foglalkozunk, ezzel ne keressenek minket. A hitel felvételéhez szükséges üzleti, pénzügyi terv készítését viszont vállaljuk, ahogy azt is segítünk kiszámolni, a hitelfelvétel megéri -e az Ön vállalkozásának.